021-22388301 __021-22388302

تهران , سعادت آباد ,خیابان سرو شرقی , خیابان مجد

مرکز جراحی سعادت آباد طبقه پنجم

بهترین مرکز درمان ام اس

بهترین مرکز درمان ام اس

گزارش‌ها حاکی از آن است که از هر 750 تا 1000 نفر در جهان، یک نفر، در معرض خطر ابتلا به ام اس قرار دارد. تاکنون بیش از 2.3 میلیون نفر در سراسر جهان به این بیماری مبتلا شده‌اند! از این رو، ‌ ام اس به عنوان موضوعی جدی در سطح جهانی محسوب می‌شود. شاید این سوال مطرح شود که بهترین مرکز درمان ام اس چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟ اگر در جستجوی پاسخ این پرسش هستید و یا اگر به تازگی پزشک، ابتلای شما به ام اس را تشخیص داده است و یا به هر دلیلی به دنبال درمان تخصصی‌تر این بیماری هستید، آشنایی با خصوصیات و ویژگی‌های بهترین مرکز درمان ام اس، می‌تواند اطلاعات مفیدی را در اختیار شما قرار دهد. اگر چنین است، پیشنهاد می‌کنیم با ادامه‌ این مطلب همراه ما باشید.

ام اس چیست ؟

اگر در جستجوی بهترین مرکز درمان ام اس هستید، بهتر است ابتدا با این بیماری بیشتر آشنا شویم. مولتیپل اسکلروزیس یا ام اس، ‌ یکی از شایع‌ترین علل ناتوانی در بزرگسالان جوان محسوب می‌شود. ام اس، بیماری مزمن و پیچیده‌ای است که در آن سیستم ایمنی به اعصاب سالم بدن حمله می‌کند و باعث التهاب سلول‌های عصبی و ارتباط نامناسب بین اعصاب و مغز می‌شود؛ تا حدی که زندگی فرد را به شدت تحت تاثیر قرار می‌دهد. این بیماری، اغلب در افراد 20 تا 40 ساله مشاهده می‌شود و زنان 2 تا 3 برابر بیشتر از مردان در معرض این بیماری قرار دارند. مشکلی که تا پایان عمر فرد را درگیر می‌کند و گاهی اوقات می‌تواند باعث ایجاد ناتوانی‌های جدی شود. اما، مهارت، دانش و تجربه‌ بالای پزشک می‌تواند در تشخیص و درمان زودهنگام این بیماری بسیار حیاتی باشد. متأسفانه، ام اس هیچ درمانی ندارد. اما، به حداقل رساندن علائم آن با استفاده از موثرترین درمان‌ها امکانپذیر است.

ام اس چیست

 

علائم ام اس

علائم اولیه‌ ام اس می‌تواند خفیف، غیراختصاصی و پراکنده باشد. تا به امروز، هیچ روش آزمایشگاهی قطعی حتی در بهترین مرکز درمان ام اس، برای تایید آن وجود نداشته است و تشخیص تایید‌شده‌ نهایی آن تنها از طریق گرفتن شرح حال دقیق پزشکی، معاینات عصبی، تصویربرداری ام آر آی و اغلب آزمایش مایع نخاعی و در برخی موارد انجام آزمایش‌ خون برای رد سایر علل پزشکی است. اثرات مولتیپل اسکلروزیس در بین افراد مختلف، ‌ متفاوت است. برخی از بیماران، علائم خفیفی را تجربه می‌کنند، در حالی که برخی دیگر حتی توانایی صحبت کردن یا راه رفتن خود را از دست می‌دهند.

علائم ام اس از فردی به فرد دیگر متفاوت است و می‌تواند هر قسمتی از بدن را تحت تاثیر قرار دهد. طیف گسترده‌ای از علائم از جمله: مشکلات بینایی، حرکات بازو یا پا و عدم تعادل از جمله این موارد هستند. در برخی افراد ممکن است علائم خفیفی مشاهده شود. در بسیاری از موارد، درمان علائم به ویژه در بهترین مرکز درمان ام اس امکان‌پذیر است. اصلی‌ترین علائم این بیماری عبارتند از: خستگی، مشکلات حرکتی، مشکلات بینایی مانند تاری دید، عدم کنترل مثانه، بی‌حسی یا گزگز در قسمت‌های مختلف بدن، سفتی و اسپاسم عضلانی، عدم تعادل و هماهنگی و مشکلات تفکر، یادگیری و برنامه‌ریزی.

علل ام اس

ام اس نوعی بیماری خود ایمنی است. اگر مشکلی در سیستم ایمنی بدن رخ دهد، ممکن است به اشتباه مغز یا نخاع به بخش سالم بدن حمله کنند. در این بیماری، سیستم ایمنی به لایه‌ای که اعصابی به نام غلاف میلین را احاطه کرده و از آن محافظت می‌نماید، حمله‌ور شده و به آن آسیب وارد می‌کند. در واقع، پیام‌هایی که در طول اعصاب حرکت می‌کنند، کُند یا مختل می‌شوند. این موضوع که دقیقاً چه چیزی باعث می‌شود تا سیستم ایمنی به این روش عمل کند، هنوز در بهترین مرکز درمان ام اس هم مشخص نشده است. اما، اکثر متخصصان عقیده دارند ترکیبی از عوامل ژنتیکی و محیطی در آن نقش داشته باشند.

تشخیص ام اس

بهترین مرکز درمان ام اس، مرکزی است که با تمرکز بر این بیماری و تجربیات پزشک متخصص، قادر به تشخیص دقیق و توصیه‌ درمان‌های موثر از همان ابتدای بیماری به مراجعه‌کننده باشد. تشخیص بیماری ام اس اغلب دشوار است، زیرا علائم آن معمولاً از فردی به فرد دیگر متفاوت است. بنابراین، تشخیص دقیق بیماری توسط متخصصان متبحر امری حیاتی است.

مرکز تشخیص ام اس

دریافت مشاوره پزشکی

اگر نگران هستید که ممکن است به علائم ام اس مبتلا باشید، بهتر است به پزشک متخصص مغز و اعصاب در کلینیک مغز و اعصاب طبیب مراجعه کنید؛ انجام آزمایش‌هایی مانند اسکن MRI در کنار معاینات بالینی و سایر آزمایش‌ها می‌تواند تا حدی ام اس را از سایر مشکلات پزشکی افتراق دهد. اغلب اوقات، علائم ذکرشده‌ در بالا مربوط به دلایل پزشکی دیگری هستند و لزوماً نشانه‌ ام اس نیست.

خصوصیات بهترین مراکز درمانی ام اس

کادر پزشکی و پرسنل

بهترین مرکز درمان ام اس، کلینیکی است که شامل گروهی از متخصصان مغز و اعصاب، متخصصان طب فیزیکی و توانبخشی، اورولوژیست، روانپزشک، چشم‌پزشک و یا متخصصان دیگری است که به صورت تیمی با یکدیگر همکاری و تعامل می‌کنند تا ارزیابی و درمان بیمار به دقت انجام شود. همکاری به این معنی است که مراقبت از بیمار با نظر مجموعه‌ای از متخصصان انجام می‌شود. از این رو، بیمار به صورت سرگردان و بی‌هدف زمان خود را در مطب‌ها و یا کلینیک‌های مختلف سپری نمی‌کند. حضور تیمی از متخصصان برجسته در زمینه‌ ام اس در بهترین مرکز درمان ام اس، می‌تواند تضمینی برای ادامه‌ روند درمان این بیماران باشد. در این مراکز، متخصصان مغز و اعصاب در درجه‌ اول باید در درمان ام اس تخصص داشته باشند و بسیاری از بیماران ام اس را با علائم گسترده‌ ویزیت کرده‌ باشند. بنابراین، تجربه‌ آن‌ها باید در انتخاب گزینه‌های درمانی، تشخیص بیماری و تجویز داروها زیاد باشد.

درمان ام اس

متخصصان مختلف و وظایفی که هرکدام در بهترین مرکز درمان ام اس بر عهده دارند، شامل:

  • پرستار، که در مورد ام اس آموزش می‌دهد، از رژیم درمانی حمایت و مراقبت‌های لازم را هماهنگ می‌کند.
  • متخصص طب پزشکی، که طراحی برنامه‌های درمانی را بر عهده دارد و به بیمار کمک می‌کند تا حد ممکن عملکرد خود را حفظ نماید.
  • فیزیوتراپیست که برنامه‌ ورزشی را برای بهبود قدرت، تعادل و هماهنگی فرد ارائه می‌دهد.
  • مددکار اجتماعی، به فرد کمک می‌کند تا با گروه‌های اجتماعی ارتباط برقرار کند.
  • کاردرمانگر، به فرد کمک می‌کند تا استقلال و بهره‌وری در خانه و محل کار را با استفاده از ابزارها و استراتژی‌های مختلف بیاموزد.
  • حضور متخصص تغذیه که در مورد تهیه‌ غذاهای سالم و لذت‌بخش راهنمایی می‌کند.
  • آسیب‌شناس زبان گفتار، هرگونه مشکلات گفتاری یا ارتباطی را ارزیابی و درمان می‌کند و مشکلات بلع یا شناختی را ارزیابی می‌نماید.
  • متخصص بهداشت روان، به فرد کمک می‌کند تا با سلامت در حال تغییر خود سازگار شود و با آن کنار بیاید. همچنین، تغییرات شناختی مرتبط با ام اس را تشخیص و درمان می‌کند.

امکانات مختلف

ارائه‌ امکانات مختلف از جمله سالن‌ پذیرش با محیط مناسب، اتاق‌ تزریقات و معاینات پزشکی تمیز، سرویس‌های بهداشتی مناسب همراه با تهویه‌ مناسب به همراه ارزیابی جامع عصبی و تفسیر مطالعات MRI بیمار توسط پزشک و ارائه‌ ارزیابی‌های پرستاری، فیزیوتراپی و مددکاری اجتماعی بسیار مهم است و کمک می‌کند تا تشخیص و نظارت دقیقی بر روند بیماری، کیفیت مراقبت از بیمار و برنامه‌ درمانی مؤثر و مدیریت طولانی‌مدت ام اس بیماران انجام شود. حضور آزمایشگاه تصویربرداری در کنار ارائه‌ خدمات درمانی عالی در مراکز درمانی ام اس می‌تواند سیستم مراقبت بهداشتی یکپارچه‌ای را برای بیماران فراهم کند. از آنجایی که ام اس در کودکان نسبت به بزرگسالان کمتر شایع است، بهترین مرکز درمان ام اس، مرکزی است که بتواند این بیماری را در کودکان به خوبی تشخیص دهد. کلینیک ام اس باید دارای مرکز تخصصی مولتیپل اسکلروزیس اطفال باشد و توسط تیمی از بهترین متخصصان، به درمان کودکان مبتلا به ام اس بپردازد.

برای انجام تزریقات در بهترین مرکز درمان ام اس، اکثر مراکز دارای سوئیت با امکاناتی مانند صفحه‌ تلویزیون شخصی و مبلمان هستند تا هنگام دریافت داروهای وریدی، آرامش و سرگرمی بیمار حفظ شود. بهتر است همزمان با انجام تزریقات، جهت صرفه‌جویی در وقت، سایر مراقبت‌های بهداشتی ام اس جهت جلوگیری از اتلاف وقت و انرژی بیمار انجام شود.

مطالعه و معرفی روش‌ها و برنامه‌های درمانی جدید

در بهترین کلینیک یا مرکز ام اس، محققان همیشه در تلاش هستند تا روش‌های درمانی جدید را برای بهبود افراد مبتلا به ام اس معرفی کنند. از این رو، به طور مداوم گزینه‌های تشخیصی و درمانی جدید را مطالعه و به صورت بالینی آزمایش می‌کنند تا داروهای جدیدی برای کُند کردن یا توقف آسیب عصبی معرفی نمایند. بهتر است در بهترین مرکز درمان ام اس،  تشخیص و درمان هدفمندی برای بیماران ارائه شود. زیرا، تجربه‌ هر فرد مبتلا به ام اس، خاص همان فرد است. بنابراین، باید برنامه‌های درمانی مطابق با نیازها، سبک زندگی و نگرانی‌های سلامت هر بیمار و در زمان مناسب طراحی شود. یکی از ویژگی‌های بهترین مرکز درمان ام اس، استفاده از فناوری و تحقیقات پیشرفته با رویکرد اولیه‌ مراقبت از بیمار و با هدف نهایی درمان بیماری است.

شرکت در آزمایشات بالینی

بهترین مرکز درمان ام اس، مکانی است که میزبان برنامه‌های تحقیقاتی دقیقی هستند که آزمایش‌های بالینی را انجام می‌دهند و یا داده‌های آزمایشی ثبت‌شده را جمع‌آوری می‌کنند. شرکت در کارآزمایی بالینی می‌تواند امکان دسترسی به درمان‌های پیشگامانه را که هنوز به طور گسترده در دسترس نیستند، برای بیماران فراهم کند. در بیشتر موارد، تیم تحقیقاتی، هزینه‌ داروی مورد مطالعه و هرگونه مراقبت پزشکی انجام شده برای تحقق اهداف مطالعه را پوشش می‌دهد.

کسب اطلاعات بیشتر

با حضور در بهترین مرکز درمان ام اس، بیماران با تصمیم‌گیری‌های مهم در مورد مراقبت‌های بهداشتی خود و از جدیدترین و معتبرترین اطلاعات در مورد ام اس بهره‌مند می‌شوند. اکثر مراکز ام اس برنامه‌های آموزشی مداومی را در مورد طیف گسترده‌ای از موضوعات مرتبط با درمان بیماری، اصلاح شیوه زندگی و آخرین تحقیقات ارائه می‌دهند. این برنامه‌ها توسط کارکنان مرکز یا سخنرانان مهمان که در این زمینه تخصص دارند، هدایت می‌شود. علاوه بر سمینارها و کارگاه‌ها، اطلاعات از طریق مقالات و پادکست‌های آنلاین موجود در وب سایت‌های مراکز ام اس در دسترس قرار می‌گیرد. برخی از مراکز ام اس، کلاس‌های رایگان یوگای ملایم، ورزش مناسب برای افراد مبتلا به ام اس، آرامش و کاهش استرس را ارائه می‌دهند که راه حلی عالی برای تفریح ​​و افزایش انعطاف‌پذیری و رفاه هستند.

هزینه و قرارداد با بیمه‌ها

از نگاه بسیاری از افراد بهترین مرکز درمان ام اس، مرکزی است که با بیمه‌های مختلف قرارداد داشته باشد تا به نحوی هزینه‌های درمانی مراجعه‌کنندگان و ارجاع بیماران به سایر پزشکان متخصص و یا مراکز درمانی دیگر کاهش یابد. مساعدت با انواع بیمه‌ها از جمله بیمه سلامت و بیمه از کارافتادگی تامین اجتماعی، در برخورد با مسائل بیمه‌ای، بیماران را تشویق می‌کنند تا در این زمینه اقدامات لازم را انجام دهند.

نوبت‌دهی منظم

یکی دیگر از موارد مهمی که می‌تواند در انتخاب بهترین مرکز درمان ام اس، موثر باشد، نحوه‌ نوبت‌دهی در این مراکز است. با توجه به شرایط روحی و جسمانی که بیماران مبتلا به ام اس دارند، هر چه خدمات نوبت‌دهی منظم‌تر و با تاخیر زمانی کمتری همراه باشد، استقبال و رضایتمندی مراجعه‌کنندگان را به دنبال خواهد داشت. به خصوص امکان فراهم نمودن نوبت اینترنتی برای بیماران و انتخاب زمان و ساعت حضور طبق خواسته‌ آن‌ها از دیگر مواردی است که می‌تواند بر میزان رضایتمندی بیماران تاثیرگذار باشد.

بهترین مراکز درمانی ام اس در جهان

بهترین مرکز درمان ام اس، در کشورهایی از جمله امریکا، آلمان، کره جنوبی، هند و بسیاری دیگر از کشورها از جمله در کشور ما وجود دارد. برای مثال، ارائه‌ سطح بالایی از خدمات پزشکی با هزینه‌های مقرون به صرفه از جمله استفاده از روش تحریک عمیق مغز، از جمله مزایای برخی از این مراکز درمانی است.

نتیجه گیری و جمع بندی

امروزه، حتی در بهترین مرکز درمان ام اس،‌ مدیریت بیماری به چیزی فراتر از یک متخصص مغز و اعصاب نیاز دارد. ارائه‌ طیف کامل و گسترده‌ای از خدمات، متناسب با نیازهای پزشکی، عاطفی و منحصر به فرد هر فرد که با همکاری سایر کادر پزشکی و متخصصان انجام می‌شود، می‌تواند مراقبت‌های لازم را برای دریافت نتایج بهینه در بیماران مهیا کند. بهترین مرکز درمان ام اس، محل ملاقات مشترک میان پزشکان و درمانگران مختلف است. بیماران در این مکان با دوستان جدیدی آشنا می‌شوند و از مزایایی از جمله: یادگیری اطلاعات و راهبردهای جدید برای رویارویی با مشکلات، ‌ آشنایی با تجربیات زندگی دیگران، احساس قدرت در مقابله با چالش‌ها و ایجاد ارتباط با جامعه و هویت شخصی با گروه اجتماعی بهره‌مند می‌شوند.

Rate this post

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلینیک مغز و اعصاب _ کلینیک مغز و اعصاب تهران _ بهترین کلینیک مغز و اعصاب _ کلینیک مغز و اعصاب سعادت آباد _ کلینیک مغز و اعصاب کودکان تهران _ کلینیک مغز و اعصاب غرب تهران _ متخصص مغز و اعصاب _ بهترین متخصص مغز و اعصاب در تهران _ داخلی مغز و اعصاب _ متخصص داخلی مغز و اعصاب تهران _ بهترین متخصص داخلی مغز و اعصاب تهران _ متخصص مغز و اعصاب کودکان _ کلینیک روانشناسی _ بهترین کلینیک روانشناسی تهران _ کلینیک روانشناسی تهران _ مرکز نوار عصب و عضله در تهران _ بهترین مرکز نوار عصب و عضله در تهران _ کلینیک شبانه روزی مغز و اعصاب _ متخصص مغز و اعصاب سعادت آباد _روانپزشک سعادت آباد