021-22388301 __021-22388302

تهران , سعادت آباد ,خیابان سرو شرقی , خیابان مجد

مرکز جراحی سعادت آباد طبقه پنجم

بهترین متخصص سردرد و میگرن در تهران

بهترین متخصص سردرد و میگرن در تهران

بسیاری از ما هر چند وقت یک بار ممکن است دچار سردرد شویم. این سردردها اغلب خود به خود یا با مصرف مسکن از بین می‌روند؛ اما ممکن است برخی از افراد، برای مدت طولانی دچار سردردی شوند که با درمآن‌های خانگی، توصیه‌های معمول پزشک و یا مصرف هیچ دارویی درمان نشود. کلید درمان و بهبود چنین مشکلاتی، مراجعه به متخصص مغز و اعصاب است تا در سریع‌ترین زمان، بهترین راه حل تشخیصی و درمانی را برای بیماران ارائه دهد. در کشور ما به دلیل آن‌که دسترسی به متخصصان و مراکز درمانی در پایتخت بیشتر است، بسیاری از افراد برای درمان، به تهران مراجعه می‌کنند؛ بنابراین انتخاب بهترین متخصص سردرد و میگرن در تهران از اهمیت بسزایی برای مراجعه‌کنندگان برخوردار است. از این رو، در این مطلب به خصوصیات بهترین متخصص سردرد و میگرن در تهران می‌پردازیم.

سردرد و میگرن چیست ؟

تقریباً همه‌ی افراد در طول زندگی، حداقل برای یک بار سردرد را تجربه کرده‌اند. یکی از انواع سردردهای شدید، سردرد میگرنی است. در افراد مبتلا به میگرن، سردرد مسئله‌ای جدی‌ است و جزو یکی از بیماری‌های عصبی شایع در جهان محسوب می‌شود. مشخصه‌ی اصلی این اختلال شایع، بروز سردردهای شدید، پشت سر هم و ضربان‌دار است که می‌تواند تا سه روز ادامه داشته باشد. معمولاً در این نوع سردرد فقط یک طرف سر درگیر می‌شود؛ اما احتمال آن‌که هر دو طرف نیز درگیر شود، وجود دارد. دوره‌های میگرن نسبت به سردردهای معمولی، طولانی‌تر و دردناک‌تر است و با عوارضی از جمله حالت تهوع یا استفراغ، مشکلات بینایی، حساسیت شدید به نور، بو و صدا، بی‌حسی در دست‌ها و پاها، مشکلات گفتاری و… همراه است.

 

سردرد

 

علائم اورژانسی سردرد و یا میگرن

اگر هر یک از علائمی که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌شود به همراه سردرد مشاهده شد، فرد باید بلافاصله به نزدیک‌ترین مرکز اورژانس یا کلینیک مغز و اعصاب مراجعه کند؛ چون ممکن است این علائم نشانه‌ی سکته مغزی یا سایر مشکلات تهدیدکننده‌ی زندگی باشند. این علائم عبارتند از: گیجی، مشکلات گفتاری یا درک صحبت دیگران، گفتار نامفهوم یا صدای خشن، بی‌حسی یا ضعف در یک سمت صورت یا اندام‌ها، لرزش، مشکلات بینایی و یا دوبینی، اندازه‌ی نابرابر مردمک، افتادگی یک طرفه‌ی پلک، ناتوانی در ایستادن حتی در صورت نگه داشتن یک جسم ثابت، استفراغ ناگهانی یا شدید بدون علت مشخص.

زمان مراجعه به پزشک

 

متخصص سردرد و میگرن

اگر فردی مبتلا به سردرد شدید باشد و یا علائمی داشته باشد که روند زندگی عادی او را با مشکل مواجه سازد، باید به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کند. به ویژه اگر:

 • سردرد بیش از یک یا دو روز مداوم ادامه یابد.
 • سردرد به طور ناگهانی ظاهر شود.
 • سردردی که با زور زدن بدتر شود.
 • سردردی که صبح زود شروع شود.
 • تغییرات بینایی در فرد رخ دهد.
 • همراه با سردرد، تشنج هم مشاهده شود.
 • اگر سردرد آنقدر شدید باشد که در شغل، مدرسه یا زندگی خانوادگی فرد اختلال ایجاد ‌کند.
 • اگر در اغلب مواقع، آسپرین، ایبوپروفن، استامینوفن و سایر داروهای بدون نسخه مصرف می‌شود.
 • در صورتی که سردرد روز به روز بدتر ‌شود.
 • اگر فرد بیش از حد دارو مصرف می‌کند و این مسئله موجب نگرانی او شده است.
 • در صورتی که فرد به دلیل سردرد به اورژانس مراجعه کرده است.
 • اگر در ماه گذشته بیش از 15 بار فرد دچار سردرد شده است.

تشخیص علت سردرد و میگرن

خصوصیات بهترین متخصص سردرد و میگرن

اگر در جستجوی مرکز درمانی و یا بهترین متخصص سردرد و میگرن در تهران هستید، لازم است تا به دنبال متخصص مغز و اعصاب خوب بگردید. برای این کار باید به چند مورد مهم توجه شود. معمولاً پزشکان و یا مراکزی که به جنبه‌های مختلف درمانی می‌پردازند و خدمات منحصر به فردی را به بیماران ارائه می‌دهند، مورد توجه قرار می‌گیرند. برای انتخاب بهترین متخصص مغز و اعصاب، باید به مواردی همچون میزان بهبودی و رضایت بیماران از نحوه‌ی درمان، دانش و تجربه‌ی پزشک، تعداد بیمارانی که تحت مداوا قرار گرفته‌اند، نحوه‌ی برخورد و عملکرد پزشک، پرسنل درمانی و بسیاری از موارد دیگر توجه ‌شود که در ادامه به مهم‌ترین این موارد می‌پردازیم.

دقت، دانش و تخصص پزشک

دانش و تخصص پزشک از جمله موارد مهمی است که باید بهترین متخصصان سردرد و میگرن داشته باشند. اگر در جستجوی بهترین متخصصان در این حیطه هستید، این پارامتر، مهم‌ترین موضوع در انتخاب پزشک محسوب می‌شود. دانش و تخصص در کنار مهارت بالینی می‌تواند در تشخیص علت سردرد و درمان آن موثر باشد. تشخیص درست علل سردرد و میگرن، یعنی ارائه‌ی راهکار درمانی درست. تنها در این صورت است که تغییرات مثبت در زندگی بیمار ایجاد خواهد شد.

نحوه‌ی برخورد پزشک و گرفتن شرح حال مناسب

یکی از موارد مهمی که بسیاری از مراجعه‌کنندگان به آن توجه می‎‌کنند، نحوه‌ی برخورد و اخلاق پزشک و پرسنل است که می‌تواند رضایت‌مندی بیماران را به دنبال داشته باشد. بهترین متخصصان سردرد و میگرن باید از لحاظ حرفه‌ی پزشکی، بتوانند برخورد مناسبی با مراجعه‌کنندگان داشته باشند و ارتباط خوبی با آن‌ها برقرار نمایند. این کار، علاوه بر خشنودی بیمار، به پزشک کمک می‌کند تا بتواند شرح حال بهتر و معاینات بالینی دقیق‌تری را از طریق ارتباط با بیمار برقرار نماید. در بسیاری از مواقع ممکن است بیمار به نکات و یا علائم مهمی توجه نکند؛ اما پزشک با گرفتن شرح حال مناسب و برخورد صحیح، به موارد مهمی دست می‌یابد که در تشخیص نوع سردرد و یا میگرن کمک بزرگی به بیمار می‌کند.

برقراری ارتباط اجتماعی قوی و تعامل با بیماران، موجب می‌شود تا پزشک در شرایط سخت بتواند توانایی تفکر و حل مساله، ‌ داشته باشد. بهترین متخصص سردرد و میگرن فردی است که با همه‌ی بیماران، همکاران و مراقبین سلامت، ارتباط دوستانه داشته باشد. در این صورت، بیمار به راحتی و بدون استرس تمام مشکلات خود را مطرح خواهد کرد و موجبات آرامش بیمار فراهم خواهد شد.

 

روش‌های تشخیصی و درمانی

با توجه به شرح حالی که پزشک از بیماران مبتلا به سردرد و میگرن دریافت می‌کند، روش‌های تشخیصی و درمانی مناسب ارائه می‌شود. انتخاب روش‌های درمانی مناسب به بهبود وضعیت پزشکی بیمار کمک خواهد کرد. در انتخاب بهترین متخصصان در حیطه‌ی سردرد و میگرن باید به روش‌های تشخیصی مناسبی که پزشک به بررسی بیماری می‌پردازد نیز توجه شود. این کار از طریق پیگیری نظرات سایر بیماران و یا همکاران پزشک امکان‌پذیر است. برای مثال مسلماً برای هر سردرد و هر نوع میگرنی، ام آر آی تجویز نمی‌شود؛ چون ممکن است بیمار به لحاظ مالی دچار مشکل شود. یکی از خصوصیات مهم بهترین متخصص سردرد و میگرن این است که با توجه به شرایط بیمار اقدام به تجویز آزمایشات مناسب ‌نماید. این آزمایش‌ها بسته به علائم سردرد و میگرن، متفاوت هستند و عبارتند از:

سی تی اسکن:

پزشک ممکن است برای کمک به تشخیص هر گونه مشکلات ساختاری، خون‌ریزی، مشکلات ستون فقرات یا تومورهایی که می‌تواند باعث سردرد شود، سی تی اسکن سر را تجویز کند.

ام آر آی:

اگر آسیبی به سر وارد شده باشد یا اگر پزشک مشکوک به وجود مشکلات ساختاری یا تومور مغزی شود که باعث سردرد شده است، ممکن است انجام MRI را توصیه کند.

الکترو انسفالوگرام یا EEG:

الکتروانسفالوگرام یا نوار مغزی آزمایشی است که امواج مغزی را اندازه‌گیری می‌کند. برای اندازه‌گیری فعالیت مغز از الکترودهایی استفاده می‌شود که روی پوست سر قرار می‌گیرند. در تشخیص صرع و سایر اختلالات مغزی مانند سکته مغزی، التهاب، آسیب مغزی ناشی از ضربه به سر، اختلالات خواب و اختلال عملکرد مغز که به نوعی به سردرد مربوط هستند، الکتروانسفالوگرام مفید است.

معاینات چشم:

متخصص مغز و اعصاب ممکن است معاینات چشمی را برای بررسی نشانه‌های ضربه مغزی یا آسیب عصبی که می‌تواند باعث سردرد شود، توصیه کند.

کشیدن مایع مغزی نخاعی:

کشیدن مایع مغزی نخاعی (CSF) برای ارزیابی رنگ، قوام و کیفیت مایع مغزی نخاعی انجام می‌شود. این آزمایش، می‌تواند به پزشکان کمک کند تا به وجود تومور یا عفونت احتمالی که ممکن است موجب سردرد شده باشد، پی ببرند.

عکس‌برداری با اشعه ایکس از سینوس‌ها:

برای تشخیص علت سردرد و بررسی احتمالی وجود عفونت سینوسی یا مشکلات مزمن سینوسی، ممکن است عکس‌برداری با اشعه ایکس از سینوس‌ها تجویز شود.

آزمایش خون و ادرار:

بسته به سردرد و سایر علائم مرتبط، پزشک ممکن است آزمایش‌‌هایی مانند آزمایش خون یا آزمایش ادرار را تجویز کند. معمولاً این آزمایش‌‌ها برای تأیید یا رد شرایط سلامتی، مانند بیماری تیروئید یا دیابت که می‌‌تواند در سردرد نقش داشته باشند، انجام ‌‌شود.

تسلط به تفسیر آزمایش‌ها

با توجه به اینکه بسیاری از بیماران از شهرستان‌‌ به تهران مراجعه می‌کنند، بهترین متخصصان مغز و اعصاب به ویژه در حوزه‌ی سردرد و میگرن باید درک صحیحی از تفسیر نتایج آزمایش‌های مختلف از جمله سی تی اسکن، ام آر آی، مطالعات آزمایش ستون فقرات و… داشته باشند تا میزان زمان‌بر بودن پروسه‌ی بررسی بیمار و یا ارجاع آن به سایر متخصصان به خصوص در بیمارانی که از شهرستان مراجعه می‌کنند،  کاهش یابد.

توجه به داروهای تجویزی

بهترین متخصص سردرد و میگرن، پزشکی است که بتواند با تجویز کمترین دوز از داروهای در دسترس، بیماری را کنترل کند؛ یا اینکه با تجویز صحیح و کنترل‌شده‌ی داروها، اقدام به کنترل شرایط بیماری نماید. معرفی داروهای مناسبی که از شرکت‌های دارویی معتبر تهیه شده است و می‌تواند با شرایط بیمار سازگاری داشته باشد، از جمله خصوصیاتی است که می‌تواند در انتخاب بهترین متخصص سردرد و میگرن موثر باشد. برای دسترسی به این حقیقت باید از نظرات سایر مراجعه‌کنندگان به پزشک مطلع شد.

کیفیت کلینیک و مطب

یکی دیگر از خصوصیات بهترین متخصص سردرد و میگرن این است که سعی می‌کند تا به کیفیت مکانی که در آن فعالیت دارد، توجه کند و امکانات رفاهی لازم را برای بیماران فراهم نماید. برای مثال اگر پزشک خدمات و یا تجهیزات پزشکی خاصی را در مطب فراهم کند، از مراجعه‌ی بیمار به سایر مراکز درمانی جلوگیری خواهد شد و در رفاه حال و صرف وقت بیمار موثر خواهد بود. نظافت و رعایت بهداشت محیط نیز از جمله موارد دیگر در انتخاب پزشک و یا کلینیک است.

نحوه‌ی نوبت‌ دهی

یکی از مواردی که بسیاری از مراجعه‌کنندگان در انتخاب پزشک معمولاً به آن توجه می‌کنند، امکان نوبت‌دهی تلفنی و یا غیرحضوری است. بهترین مرکز سردرد و میگرن مرکزی است که علاوه بر توجه به مواردی که در خصوص ویژگی‌های متخصص سردرد و میگرن به آن اشاره شد، بتواند مدیریت خوبی در امکان نوبت‌دهی و پذیرش بیماران داشته باشد. در صورتی که مراکز درمانی و یا متخصصان سردرد و میگرن در مطب بتوانند علاوه بر امکان نوبت‌دهی تلفنی، امکان نوبت‌دهی اینترنتی را به طور منظم برای بیماران فراهم کنند،  هم موجبات نظم و هم رفاه حال بیماران را مهیا خواهند کرد. این موضوع، به ویژه در خصوص افرادی که از شهرستان به تهران به متخصص سردرد و میگرن مراجعه می‌کنند، بسیار مهم است.

نحوه‌ی پایش بیماران

همان‌طور که گفته شد، سردرد مشکلی شایع در میان عموم افراد است و تقریباً همه‌ی افراد گاه به گاه آن را تجربه می‌کنند؛ اما ممکن است برخی افراد بیشتر به سردرد مبتلا شوند. برای درمان میگرن یا سردرد باید به متخصص مغز و اعصاب مراجعه شود. حال، اگر این متخصصان بتوانند پایش و مدیریت خوبی بر روی این گروه از بیماران داشته باشند، از طرف مراجعه‌کنندگان به عنوان بهترین متخصصان این حوزه معرفی خواهند شد. برای مثال، ارتباط پزشک با بیماران از طریق برنامه‌های مختلف مثل واتساپ، تلگرام و… و پاسخ به سوالات احتمالی مراجعه‌کنندگان از این طریق، از جمله موارد دیگری است که متخصصان سردرد و میگرن می‌توانند به آن توجه کنند.

آگاهی از فناوری‌های جدید

بهترین متخصص سردرد و میگرن پزشکی است که برخوردار از علم روز پزشکی در حیطه‌ی مغز و اعصاب باشد. چون، آگاهی از روش‌های درمانی جدید و فناوری‌های نوین به پزشک کمک می‌کند تا بیماران را بهتر مدیریت کند.

اعتبار مدرک متخصص مغز و اعصاب

بهترین متخصص سردرد و میگرن، فردی است که با شرکت در دوره‌های آموزشی مختلف، بررسی بیماران مختلف اعتبار و تجربه‌ی زیادی کسب کرده باشد. برای مثال، شرکت در کنفرانس‌های علمی داخلی و خارجی مختلف، مطالعه‌ی مقالات علمی، برقراری ارتباط علمی قوی با سایر همکاران متخصص از جمله این موارد است. آموزش، مهارت و تجربه‌ی پزشک در زمینه‌ی درمان سردرد و میگرن بسیار مهم است.

قرارداد با بیمه‌های مختلف

با توجه به اینکه عواملی از جمله دانش، مهارت، تخصص، روش‌های تشخیصی، درمانی و نحوه‌ی برخورد پزشک با بیمار و دیگر مواردی که در این مطلب به آن‌ها اشاره شد، از جمله مهم‌ترین عوامل در انتخاب بهترین متخصص سردرد و میگرن محسوب می‌شوند؛ اما از طرف دیگر، قرارداد با بیمه‌های درمانی مختلف، از جمله موارد دیگری هستند که بسیاری از مراجعه‌کنندگان به آن توجه می‌کنند.

1/5 - (1 امتیاز)

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلینیک مغز و اعصاب _ کلینیک مغز و اعصاب تهران _ بهترین کلینیک مغز و اعصاب _ کلینیک مغز و اعصاب سعادت آباد _ کلینیک مغز و اعصاب کودکان تهران _ کلینیک مغز و اعصاب غرب تهران _ متخصص مغز و اعصاب _ بهترین متخصص مغز و اعصاب در تهران _ داخلی مغز و اعصاب _ متخصص داخلی مغز و اعصاب تهران _ بهترین متخصص داخلی مغز و اعصاب تهران _ متخصص مغز و اعصاب کودکان _ کلینیک روانشناسی _ بهترین کلینیک روانشناسی تهران _ کلینیک روانشناسی تهران _ مرکز نوار عصب و عضله در تهران _ بهترین مرکز نوار عصب و عضله در تهران _ کلینیک شبانه روزی مغز و اعصاب _ متخصص مغز و اعصاب سعادت آباد _روانپزشک سعادت آباد