021-22388301 __021-22388302

تهران , سعادت آباد ,خیابان سرو شرقی , خیابان مجد

مرکز جراحی سعادت آباد طبقه پنجم

هزینه سونوگرافی مغز

هزینه سونوگرافی مغز

همان‌طور که پزشکان با استفاده از روش تشخیصی سونوگرافی برای دیدن بافت‌های نرم بدن از امواج صوتی با فرکانس بالا جهت دریافت تصاویر واضح و زنده از داخل بدن استفاده می‌کنند، طی سونوگرافی مغز نیز امواج صوتی تصاویری از مغز ارائه می‌دهند. پیش از اینکه درباره هزینه سونوگرافی مغز صحبت کنیم، خوب است ابتدا توضیحی ارائه کنیم درباره اینکه این آزمایش پزشکی چرا تجویز می‌شود و چه کاربردی دارد.

سونوگرافی مغز چیست؟

متخصص مغز و اعصاب برای درک بهتر شرایط جسمی بیمار نیاز دارد تا تصاویری زنده و واضح از عملکرد مغز و سلول‌های مغزی داشته باشد. بنابراین روشن است که اشعه ایکس نمی‌تواند چنین کاربردی ارائه کند. برای انجام این آزمایش پزشکی، دستگاه اولتراسوند، امواج صوتی را به داخل جمجمه انسان ارسال می‌کند و تصاویر دریافتی روی کامپیوتر ضبط می‌گردد. با بررسی فیلم موجود، پزشک می‌تواند ساختار داخل مغز بیمار را به‌راحتی ببیند، رگ‌های خونی را بررسی کند و به دقت بطن‌ها را زیر نظر بگیرد. هزینه سونوگرافی مغز تحت تاثیر مولفه‌های متعددی تعیین می‌گردد که در ادامه به آن می‌پردازیم.

 

سونوگرافی داپلر عروق مغزی چیست

چه زمانی پزشک سونوگرافی مغز را تجویز می‌کند؟

به‌طور کلی باید گفت، پزشکان معالج برای بررسی اختلالات و عوارض زیر، سونوگرافی مغز را تجویز خواهند کرد:

کشف علت سرگیجه‌های مزمن

برخی از افراد در برهه‌ای از زندگی سرگیجه‌ را تجربه می‌کنند. گاهی ریشه اصلی این عارضه نارسایی جریان خون در مغز است و گاهی علل دیگری مانند اختلال خواب ، فشار خون و… باعث ایجاد سرگیجه می‌شود. پزشک نمی‌تواند بدون انجام آزمایشات تخصصی علت اصلی را کشف و درمان لازم را ارائه کند. سونوگرافی مغز یک روش تشخیصی برای ریشه‌یابی مشکل سردردهای مزمن است.

بررسی انسداد شریان‌های مغزی

مغز انسان متشکل از چندین رگ و مویرگ است که رسالت آن‌ها رساندن خون و اکسیژن است. چنانچه این شریان‌ها به هر دلیلی مسدود شوند عوارضی مانند سکته مغزی پدید خواهد آمد. البته این نوع تست که به سونوگرافی داپلر نیز شهرت دارد برای موارد دیگری مانند تشخیص وازواسپاسم ، آنوریسم مغزی ، بررسی علل ایجاد سردرد و موارد دیگر نیز کاربرد دارد که هزینه سونوگرافی مغز با توجه به محل انجام تست، متغیر خواهد بود.

عوارض انجام سونوگرافی مغز چیست؟

اگرچه عموما تصور می‌شود که آزمایشات پزشکی در کنار مزایایی که برای تشخیص دقیق بیماری یا اختلال دارند، عوارضی را نیز برای بیمار به دنبال می‌آورند، اما واقعیت این است که سونوگرافی مغز یکی از بی‌خطرترین و ایمن‌ترین شیوه‌های تشخیصی محسوب می‌شود. در تکمیل آنچه گفته شد لازم است اشاره کنیم که از این نوع سونوگرافی حتی برای نوزادان، زنان باردار و خانم‌های شیرده نیز استفاده می‌شود، این در حالی است که بسیاری از آزمایشات تشخیصی برای این گروه از افراد ممنوع است.

 

هزینه سونوگرافی مغز نوزادان

علت بی‌خطر بودن سونوگرافی مغز این است که در آن هیچ اشعه مضری دخیل نیست، این تست به‌وسیله امواج اولتراسونیک انجام می‌شود و هیچ گونه خطری در حین انجام آزمایش بیمار را تهدید نمی‌کند، به‌علاوه به مراقبت قابل توجهی بعد از انجام سونوگرافی هم نیاز نیست. بنابراین هزینه سونوگرافی مغز به نسبت مزایا و ایمنی که ارائه می‌دهد، کاملا مقرون به‌صرفه است.

 

مزایای سونوگرافی مغز

نخستین مزیت استفاده از روش تشخیصی سونوگرافی مغز همین است که برای تمامی رده‌های سنی قابل استفاده است. بنابراین از نوزاد تا کهنسال به‌راحتی می‌توانند مورد تست قرار بگیرند بدون اینکه نگران عوارض جانبی باشند. همان‌طور که اشاره شد این تست به هیچ مراقبت بعدی نیاز ندارد و خطری برای سلامتی ایجاد نمی‌کند. از سونوگرافی مغز به‌عنوان یک روش تشخیص غیرتهاجمی‌نام برده می‌شود؛ به این معنا که هیچ‌گونه آسیبی ولو جزیی برای بیمار بر جای نمی‌گذارد.

 

مزایا سونوگرافی مغز

از دیگر مزایای این روش این است که بر خلاف بسیاری از آزمایش‌ها در آن از هیچ ماده حاجبی استفاده نمی‌شود. در نتیجه حتی اگر نگران واکنش‌های آلرژیک هستید هم از این بابت خیالتان راحت باشد.‌ هزینه سونوگرافی مغز با توجه به گزارش دقیقی که از وضعیت بیمار به پزشک ارائه می‌دهد در مقایسه با دیگر روش‌های تشخیصی مقرون‌به‌صرفه‌تر برآورد شده است.

هزینه سونوگرافی مغز چقدر است؟

همان‌طور که پیشتر نیز اشاره شد، هزینه سونوگرافی مغز را مولفه‌های متعددی تعیین می‌کنند. هزینه این تست بر اساس مواردی از جمله محل انجام آزمایش، نوع بیمه، نوع سونوگرافی و کالاهای مصرفی تعیین می‌شود. برخی از بیمه‌ها انجام سونوگرافی مغز را تحت پوشش دارند، بنابراین بخش قابل توجهی از هزینه تمام شده را بر عهده می‌گیرند و مابقی که معمولا هزینه ناچیزی است را بیمار می‌پردازد.‌ اما اگر بیمار فاقد هرگونه بیمه درمانی باشد، هزینه سونوگرافی مغز آزاد محاسبه خواهد شد.

با تمام این اوصاف محل انجام تست نیز مهم است. برخی مراکز فوق تخصصی، خدمات گران‌تری عرضه می‌کنند و با توجه به اینکه با تعداد بیمه‌های محدودی طرف قرارداد هستند، بیمار ناگزیر است تا همه هزینه را شخصا پرداخت کند. همچنین باید این مساله را در نظر بگیرید که نوع سونوگرافی در قیمت نهایی آن تاثیرگذار خواهد بود.

در رابطه با هزینه این اقدام تشخیصی در کلینیک مغز و اعصاب طبیب با این مرکز در تماس باشید

برای انجام سونوگرافی مغز به کجا مراجعه کنیم؟

وقتی قرار است پزشک با بررسی نتیجه تست شما به درک درستی از وضعیت بیماری برسد و شما ناگزیر هستید تا تمام هزینه سونوگرافی مغز یا بخشی از آن را تقبل کنید، بهتر است یک مرکز مطمئن و معتبر را برای انجام تست انتخاب کنید. اما چگونه می‌توان بهترین مرکز  سونوگرافی مغز را انتخاب کرد؟ ‌ کافی است موارد زیر را در نظر بگیرید:

  • مرکزی را انتخاب کنید که کادر پزشکی و تکنسین‌های آن مجرب و از بهترین‌های کشور باشند.
  • سونوگرافی را در مرکزی انجام دهید که از دستگاه‌های پیشرفته دنیا برای انجام تست استفاده کنند.
  • مرکزی را انتخاب کنید که طرف قرارداد با اکثر بیمه‌ها باشد تا هزینه سونوگرافی مغز برای شما سنگین تمام نشود.
  • سونوگرافی را در مرکزی انجام دهید که اکثر پزشکان متخصص به نتایج متقن تست‌های آن تاکید داشته باشند.
  • مرکزی را انتخاب کنید که شیوه نوبت‌دهی و پاسخگویی آن‌ها مدرن باشد و بتوانید بدون معطلی، تست‌های پزشکی خود را انجام دهید.

 

نتیجه گیری و جمع بندی

بر اساس آنچه گفته شد، در بهترین مرکز رادیولوژی و سونوگرافی، علاوه بر اینکه از خدمات باکیفیت نزد مجرب‌ترین متخصصان سونوگرافی با پیشرفته‌ترین دستگاه‌ها بهره‌مند خواهید شد، هزینه سونوگرافی مغز نیز بسیار مناسب‌تر از دیگر مراکز تعیین شده است. برای ثبت نوبت انجام سونوگرافی و یا دریافت راهنمایی بیشتر درباره ساعات کاری و هزینه سونوگرافی، با ما در تماس باشید.

4/5 - (2 امتیاز)

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلینیک مغز و اعصاب _ کلینیک مغز و اعصاب تهران _ بهترین کلینیک مغز و اعصاب _ کلینیک مغز و اعصاب سعادت آباد _ کلینیک مغز و اعصاب کودکان تهران _ کلینیک مغز و اعصاب غرب تهران _ متخصص مغز و اعصاب _ بهترین متخصص مغز و اعصاب در تهران _ داخلی مغز و اعصاب _ متخصص داخلی مغز و اعصاب تهران _ بهترین متخصص داخلی مغز و اعصاب تهران _ متخصص مغز و اعصاب کودکان _ کلینیک روانشناسی _ بهترین کلینیک روانشناسی تهران _ کلینیک روانشناسی تهران _ مرکز نوار عصب و عضله در تهران _ بهترین مرکز نوار عصب و عضله در تهران _ کلینیک شبانه روزی مغز و اعصاب _ متخصص مغز و اعصاب سعادت آباد _روانپزشک سعادت آباد