021-22388301 __021-22388302

تهران , سعادت آباد ,خیابان سرو شرقی , خیابان مجد

مرکز جراحی سعادت آباد طبقه پنجم

هزینه بوتاکس میگرن

هزینه بوتاکس میگرن

همه ما در مورد بوتاکس که برای برطرف کردن چروک به کار می‌رود، بارها و بارها مطالب مختلفی شنیده‌ایم و شاید تاکنون تصور می‌کردید بوتاکس تنها در زمینه زیبایی کاربرد دارد. اما، جالب است بدانید که در بسیاری از افراد، از بوتاکس برای درمان بیماری‌های مزمن پزشکی استفاده می‌شود. از سال 2010، از تزریق بوتاکس برای درمان میگرن مزمن استفاده شد و بسیاری از بیماران، اثر موفقیت‌آمیز آن را گزارش کردند. اما، شاید بپرسید بوتاکس میگرن چگونه است؟ هزینه بوتاکس میگرن چقدر است و برای انجام آن به چه پزشکی باید مراجعه کرد؟ در این مطلب، قصد داریم علاوه بر پاسخ به این سوالات، به طور ویژه در مورد عوامل موثری که بر هزینه بوتاکس می‌گرن موثر است،  پاسخ دهیم.

بوتاکس و مکانیسم اثر آن

بوتاکس نوعی سم به نام بوتولینوم است و نوروتوکسین تولید شده توسط باکتری است که باعث بوتولیسم می‌شود. هنگامی که سم بوتولینوم بوتاکس، خالص شود و در دوزهای کم و در نواحی خاص مورد استفاده قرار گیرد، به طور موقت، انقباضات عضلانی را به مدت تقریباً 3 ماه کاهش می‌دهد. مکانیسم عمل بوتاکس به این صورت است که در اطراف رشته‌های درد که در سردرد نقش دارند و در انتهای عصبی اطراف محل درد، تزریق می‌شود و از پخش مواد شیمیایی دخیل در انتقال درد جلوگیری و از فعال شدن شبکه‌های درد در مغز ممانعت به عمل می‌آورد.

 

تزریق بوتاکس میگرن

بوتاکس و میگرن!

بوتاکس از سردردهای میگرنی، قبل از آنکه شروع شود، جلوگیری می‌کند، اما اثربخشی آن زمان‌بر است. گاهی اوقات نیاز است تا برای به حداکثر رساندن تأثیرات، تزریق بوتاکس در فواصل زمانی منظم انجام شود. افزایش اثربخشی بوتاکس، با افزایش تعداد چرخه‌های درمانی رابطه مستقیم دارد. مدت زمان درمان، ممکن است 12-10 هفته طول بکشد. تحقیقات نشان داده است که درمان بوتاکس به دفعات دو بار، تعداد روزهای سردرد را تقریباً تا 50 درصد کاهش می‌دهد. البته، قبل از تزریق بوتاکس برای درمان میگرن، لازم است تا پزشک تائید کند که بیمار به هیچ کدام از روش‌های درمانی پاسخ نداده است و برای درمان می‌گرن نیاز به تزریق بوتاکس دارد.

 

قیمت بوتاکس میگرن

عوامل موثر بر هزینه بوتاکس

چرا بوتاکس اینقدر گران است؟ هزینه بوتاکس به شدت به عوامل زیادی بستگی دارد. عمده‌ترین عوامل آن قیمت خود سم بوتولینوم و تعداد واحدهای مورد نیاز است. پس از آن، هزینه عمده بعدی، آموزش و تجربه پزشک متخصص برای انجام این روش است. میزان هزینه بوتاکس به عوامل مختلف دیگری از جمله: تعداد دفعات دوز، نوع بیمه، پزشک متخصص، مکان انجام بوتاکس و… بستگی دارد که در ادامه به بررسی مهم‌ترین این عوامل می‌پردازیم.

 

نظرات در مورد بوتاکس میگرن

هزینه سم بوتولینیوم

اگر فردی به میگرن مزمن مبتلا باشد، یعنی حدود 15 روز یا بیشتر در ماه، با آن درگیر باشد و مصرف داروها هیچ اثربخشی بر روی کنترل بیماری نداشته باشد، تزریق بوتاکس می‌گرن، می‌تواند روش مناسبی برای درمان بیماری باشد. بوتاکس بی‌خطرترین و موثرترین درمان پیشگیرانه برای سردردهای مزمن و مکرر میگرنی است. اما، تنها نقطه ضعف آن، هزینه است. ویال 200 واحدی بوتاکس حدود 1200 دلار قیمت دارد.

بیمه یا غیر بیمه بودن بیمار

بوتاکس آرایشی برای کاهش چین و چروک انجام می‌شود که معمولاً این خدمات، تحت پوشش بیمه قرار ندارد. اما، بوتاکس میگرن، نوعی روش درمانی برای درمان میگرن و یا کاهش سردرد‌های می‌گرنی است. اگر بیمار معیارهای سردرد میگرنی مزمن را داشته باشد، بسیاری از شرکت‌های بیمه، تزریقات را تحت پوشش قرار می‌دهند. از جمله شرایط قبول بیمه‌ها، داشتن علائم سردردهای میگرنی حداقل به مدت سه ماه است. یعنی، فرد باید 15 روز یا بیشتر در ماه دچار سردرد باشد و ویژگی‌های میگرنی را حداقل هشت روز در ماه داشته باشد. از طرف دیگر، بیمه ممکن است تنها در صورتی بوتاکس میگرن را تحت پوشش قرار دهد که بیمار بتواند ثابت کند قبلاً روش‌های درمانی دیگر را امتحان کرده است و تاثیری بر روی او نداشته است. حتی در این صورت، ممکن است برای دریافت تاییدیه از برخی از ارائه‌دهندگان بیمه، فرد با مشکل مواجه شود.

اگر بیمار تحت پوشش هیچ بیمه‌ای نباشد، یا اگر بیمه، به هیچ وجه بوتاکس را تحت پوشش قرار ندهد، یا اینکه فرد هر ماه تا 14 روز دچار سردرد است، یا اینکه به دلیل عوارض جانبی احتمالی تمایلی به مصرف روزانه دارو ندارد، ممکن است مجبور شود کل هزینه را پرداخت کند. درست است که بوتاکس پُرهزینه است؛ اما، اثربخشی آن تائید شده است. برای کاهش هزینه بالای بوتاکس، ممکن است بیمار از پزشک بخواهد که به جای دوز استاندارد 155 واحد، از 100 واحد شروع کند.

تعداد جلسات قرار ملاقات با پزشک

برای انجام بوتاکس میگرن لازم است تا بیمار قرار ملاقات‌هایی برای صحبت با پزشک داشته باشد. در این قرار ملاقات‌ها، پزشک به بررسی کامل وضعیت بیمار می‌پردازد. حتی، ممکن است آزمایشاتی برای بررسی شرایط بیمار قبل از تزریق بوتاکس توصیه شود. هر چه تعداد جلساتی که برای آمادگی قبل از تزریق بوتاکس می‌گرن برگزار می‌شود، بیشتر باشد، میزان هزینه پرداختی بیمار بیشتر خواهد بود.

تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس کلاً روش گرانی است! از طرف دیگر، بوتاکس می‌گرن، به دلیل آنکه روش درمانی تخصصی‌تری محسوب می‌شود و تزریق در نواحی خاصی به ویژه در صورت و نواحی گردن انجام می‌گیرد، هزینه گزافی را بر بیمار تحمیل می‌کند. با این وجود، ممکن است بسیاری از بیماران برای کاهش درد ناشی از سردردهای می‌گرنی، تزریق بوتاکس را ترجیح دهند. در بسیاری از مواقع، سردردهای می‌گرنی به حدی برای فرد ناتوان‌کننده هستند که ممکن است تنها راهی که پیش روی بیمار است، انتخاب بوتاکس باشد.

نوع و برند ماده بوتاکس

برند تجاری ماده بوتولینوم، سهم مهمی در هزینه بوتاکس دارد. بسته به اینکه بوتولینوم از چه شرکتی تهیه شده باشد و کمپانی سازنده این محصول کدام است، ممکن است هزینه متفاوت باشد. بالطبع، در صورتی که کمپانی سازنده آن از شرکت‌های داخلی باشد، هزینه آن کمتر خواهد بود. اما در اکثر موارد، بوتولینوم محصولی وارداتی محسوب می‌شود که با برندهای مختلف در دسترس پزشکان مغز و اعصاب قرار دارد.

دفعات دوز

همانطور که گفته شد، هر چه تعداد دفعات دوز بیشتر باشد، امکان دریافت پاسخ بهتر از روش بوتاکس می‌گرن بیشتر خواهد بود. این پارامتر بر روی هزینه‌ای که بیمار باید تقبل کند، نیز تاثیر دارد. در واقع، افزایش تعداد دفعات دوز مساوی است با افزایش پرداخت هزینه. لذا، در صورتی که بیمار تمکن مالی داشته باشد، بهتر است برای آنکه بیشترین اثربخشی را از بوتاکس می‌گرن دریافت کند، آن را در دفعات مختلف به دستور پزشک تکرار کند.

تخصص پزشک

بوتاکس میگرن توسط متخصص مغز و اعصاب انجام می‌شود که در این زمینه دوره‌های آموزشی و تخصصی لازم را گذرانده باشد. اگر این کار توسط فوق تخصصان مغز و اعصاب انجام شود، امکان افزایش پرداخت هزینه به دلیل افزایش مبلغ ویزیت وجود دارد. همچنین، تخصص و تبحر پزشک نیز ممکن است در میزان دریافت هزینه بیشتر تاثیر داشته باشد. بهتر است بوتاکس می‌گرن حتماً زیر نظر متخصصان پزشکی در حیطه مغز و اعصاب انجام شود و از مراجعه به مراکز درمانی غیرتخصصی و یا پزشکانی که در این زمینه تخصص و تبحر لازم را ندارند، اجتناب شود.

دستمزد پزشک

گاهی اوقات ممکن است هزینه‌ای که یک متخصص مغز و اعصاب دریافت می‌کند با متخصص مغز و اعصاب دیگر متفاوت باشد. این موضوع می‌تواند به موارد مختلفی بستگی داشته باشد. برای مثال در صورتی که تجربه کاری پزشک متخصص بیشتر از 15 سال باشد، طبق تعرفه نظام پزشکی این اجازه را دارد که 15% بیشتر از تعرفه اعلام شده از بیمار وجه دریافت کند. اگر متخصص مغز و اعصاب، دوره‌های آموزشی خاصی را گذرانده باشد و یا از روش و متد خاصی برای تزریق بوتاکس استفاده کند و یا امکانات رفاهی ویژه‌ای را در مطب و یا کلینیک در اختیار بیمار قرار دهد، در این صورت، ممکن است بیمار هزینه بیشتری را برای بوتاکس می‌گرن بپردازد.

مکان انجام بوتاکس

متخصص مغز و اعصاب ممکن است در کلینیک فوق تخصصی مغز و اعصاب ، مطب، درمانگاه تخصصی دولتی و یا خصوصی فعالیت داشته باشد. در صورتی که این کار در مراکز دولتی انجام شود، پرداخت هزینه معمولاً برای بیمار کمتر است و در صورتی که تزریق بوتاکس در مطب و یا کلینیک تخصصی خصوصی انجام شود، بیمار مجبور به پرداخت هزینه بیشتری خواهد بود. موقعیت مکانی مرکز درمانی، امکانات رفاهی که به بیمار ارائه می‌شود و استفاده از کادر درمانی متخصص و باتجربه همگی در هزینه بوتاکس می‌گرن موثر هستند.

سایر هزینه‌ها

ممکن است پزشک در حین انجام تزریق، از مواد، وسایل یک بار مصرف و یا شیوه خاصی برای تزریق استفاده کند. در این صورت بابت استفاده از تمام مواد و وسایلی که پزشک استفاده کرده است، بیمار موظف به پرداخت هزینه است.

شرایط بیمار

گاهی اوقات ممکن است شرایط بیمار مبتلا به می‌گرن مزمن به گونه‌ای باشد که به تشخیص پزشک مجبور باشد تا برای مدتی دارو مصرف کند؛ و یا اینکه پس از تسکین دردهای می‌گرنی، اقدام به تزریق بوتاکس نماید. در این صورت نیز بیمار به دلیل طولانی شدن روند و مراجعه به پزشک جهت پیگیری‌های قبل از تزریق، هزینه بیشتری را باید پرداخت کند.

شرایط بعد از بوتاکس

بعد از تزریق بوتاکس می‌گرن، متخصص مغز و اعصاب جهت پیگیری شرایط بیمار ممکن است جلسات متعددی را با بیمار برگزار کند. در این جلسات، شرایط بیمار، قبل و بعد از تزریق بوتاکس، مقایسه و به دقت بررسی می‌شود تا میزان اثربخشی آن تعیین گردد. برگزاری این جلسات، مستلزم پرداخت هزینه است.

5/5 - (1 امتیاز)

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلینیک مغز و اعصاب _ کلینیک مغز و اعصاب تهران _ بهترین کلینیک مغز و اعصاب _ کلینیک مغز و اعصاب سعادت آباد _ کلینیک مغز و اعصاب کودکان تهران _ کلینیک مغز و اعصاب غرب تهران _ متخصص مغز و اعصاب _ بهترین متخصص مغز و اعصاب در تهران _ داخلی مغز و اعصاب _ متخصص داخلی مغز و اعصاب تهران _ بهترین متخصص داخلی مغز و اعصاب تهران _ متخصص مغز و اعصاب کودکان _ کلینیک روانشناسی _ بهترین کلینیک روانشناسی تهران _ کلینیک روانشناسی تهران _ مرکز نوار عصب و عضله در تهران _ بهترین مرکز نوار عصب و عضله در تهران _ کلینیک شبانه روزی مغز و اعصاب _ متخصص مغز و اعصاب سعادت آباد _روانپزشک سعادت آباد